قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

شستشوی فرش ابریشم

قالی ابریشم چیست؟

قالی ابریشم چیست؟

شستشوی فرش ابریشم، قالی های ابریشم به دلیل اینکه نسبت به قالی های ماشینی از حساسیت به نسبت بالاتری برخوردار هستند، در صورتی که افراد در این زمینه آگاهی لازمه را نداشته باشند، باعث از بین رفتن نرمی و لطافت قالی خواهند شد و خسارت زیادی به بافت قالی وارد می‌کنند، همچنین شستشو بیش از حد قالی باعث کاهش عمر قالی می‌شود بنابراین بهتر است برای شستشو قالی هر چند سال یک بار انجام  بشود و بهتر است به نکاتی هنگام شستشو قالی ابریشم توجه شود که از این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم

 نحوه غبار گیری قالی ابریشمی

نحوه غبارگیری قالی ابریشمی

به دلایل اینکه قالی های ابریشمی از ظرافت بالایی برخوردار هستند، بنابراین برای غبارگیری آنها از ضربه زدن به آن خودداری کنید و با تکان دادن یا استفاده از جاروبرقی می‌توان قالی را غبارگیری کنید.  ولی طریقه جارو کشی باید در جهت خواب فرش باشد و از برس پرزداربه هیچ عنوان استفاده نشود.

نحوه لکه گیری فرش

نحوه لکه گیری فرش

ممکن است لکه های مختلفی بر روی قالی ابریشم ایجاد شود و برای از بین بردن این لکه ها از راهکارهای گوناگونی باید استفاده شود، اما قبل از استفاده از این راهکارها، مطمئن شوید که این مواد خسارتی به بافت قالی وارد نمی‌کند و بیشتر از مواد طبیعی برای از بین بردن لکه ها استفاده می‌شود. همچنین بعد از بین بردن لکه ها اجازه دهید قالی در دمای محیط خشک شود و از حرارت برای خشک کردن آن استفاده نشود.

از لکه بر های  کاملا طبیعی می‌توان به آب و سرکه اشاره کنیم که برای تهیه آن به میزان مساوی آب و سرکه را ترکیب کرده و با استفاده از پارچه ای تمیز آن را بر روی لکه ها بکشید. همچنین می‌توان پارچه را بهجوش شیرین آغشته کنیم و برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید و در صورتی که قالی شما دارای بوی نامطبوعی باشد، می‌توان از جوش شیرین بر روی قالی استفاده کنید و بعد از یک ساعت آن را جارو بکشید.

 نوع ماده شوینده در شستشوی فرش ابریشم

نوع ماده شوینده در شستشوی فرش ابریشم

مواد شوینده ای که برای شستشوی قالی استفاده می‌شود، نباید به آن خسارت بزند و موجب تداخل رنگ شود. بنابراین قبل از استفاده ازمواد شوینده، باید مقداری از آن را در قسمتی از قالی امتحان کنید، در صورتی که باعث رنگ دهی قالی نشد، می‌توان از آن برای شستشو قالی استفاده کرد.

با توجه به اینکه قالی های ابریشمی از حساسیت بالایی برخوردار هستند، مواد شوینده ای که برای شستشوی آنها استفاده می‌شود باید مخصوص این قالی ها باشد تا باعث خسارت به الیاف آن نشود که نیاز به مهارت کافی در این زمینه وجود دارد بنابراین بهتر است شستشوی این قالی ها را به جای معتبر بسپارید تا شستشوی آن به صورت حرفه ای و زیر نظر متخصصان این کار انجام گیرد.

 نحوه شستشوی فرش ابریشم

نحوه شستشوی فرش ابریشم

برای شستشوی قالی های ابریشمی از آب داغ استفاده نکنید، زیرا آب داغ باعث از بین رفتن حالت اولیه قالی و رنگ پس دادن آن می‌شود و از آب سرد یا آب ولرم برای شستشو استفاده کنید. همچنین قالی را مدت زیادی خیس نکنید و همزمان با آب گرفتن بر روی قالی، از ماده شوینده مناسب استفاده کنید.

 نحوه آبگیری قالی ابریشم

نحوه ابگیری قالی ابریشم

یکی از مهمترین بخش های شستشوی فرش ابریشم، مرحله آبکشی است که باید دقت کنید. تا آب درون بافت قالی باقی نمانده و به همین منظور پارو کشی را ادامه دهید تا تمام آب درون بافت قالی خارج شود و اجازه دهید در همان حالت به مدت یک ساعت بماند. تا آب اضافه خارج شود و باعث تداخل رنگ در قالی نشود.

بهتر است قبل از خیس کردن قالی، پارچه تمیزی را با آب گرم خیس کرده و بر روی قالی بکشید. در صورتی که قالی رنگ پس دهد، بر روی این پارچه مشخص می‌شود. شستشوی قالی های ابریشمی که رنگ پس می‌دهند باید در مدت زمان کوتاه انجام گرفته شود و قالی مدت طولانی خیس نگه داشته نشود، چون باعث پخش رنگ های تیره در قسمت های روشن قالی خواهد شد و برای شستشوی این قالی ها از مواد طبیعی به جای مواد شوینده شیمیایی استفاده شود.

 نحوه خشک کردن قالی ابریشم

نحوه خشک کردن قالی ابریشم

بعد از آبگیری قالی، از لوله کردن قالی خودداری کنید، زیرا لوله کردن باعث تداخل رنگ ها خواهد شد و بعد از اینکه اطمینان پیدا کردید آبی درون فرش باقی نمانده است. قالی را آویزان کنید. بهتر است خشک کردن آن در معرض نور خورشید نباشد، زیرا باعث رنگ پریدگی قالی و خسارت به الیاف آن خواهد شد. بعد از خشک شدن قالی، در جهت خواب فرش با برس نرم روی آن بکشید تا از بافت اولیه آن محافظت بشود.

دقت کنید که این قالی ها را قالیشویی هنگام تحویل قالی برگه ضمانت نامه به شما تحویل دهد.  در صورت ایجاد خسارت، هزینه آن جبران شود و شما بتوانید با اطمینان خاطر قالی خود را به آنها تحویل دهید. گاهی بعضی افراد بر این تصورند که شستشوی قالی در خانه هزینه کمتری برای آنها دارد. اما باید عنوان کنیم با اینکه شستشوی قالی در خانه هزینه کمتری را در برخواهد داشت. اما خسارت هایی که به قالی در اثر عدم آگاهی افراد وارد می‌شود. به نسبت هزینه شستشوی آن در قالیشویی بسیار بیشتر بوده است و هزینه‌ای که برای شستشو به قالیشویی پرداخت می‌شود تضمین کیفیت قالی و حفظ حالت اولیه آن است و باعث افزایش طول عمر قالی می‌شود. همچنین در صورتی که قالی ابریشم نیاز به رفوگری و ترمیم داشته باشد، قالیشویی ها این خدمات را نیز ارائه می‌دهند.

نکاتی برای افزایش طول عمر قالی ابریشم

نکاتی برای افزایش طول عمر قالی ابریشم

حال که با نکاتی در مورد نحوه شستشوی فرش ابریشم آشنا شدید. بهتر است برای افزایش طول قالی عمر قالی ابریشمی، به نکاتی توجه کنید که عبارتند از: محیط های گچی و آهکی باعث قلیایی شدن قالی می‌شود و قلیایی شدن آن باعث پوسیده شدن الیاف و بافت قالی خواهد شد.

بنابراین قالی را در این گونه محیط ها پهن نکنید. بنابراین از پهن کردن قالی در این محیط ها خودداری شود و یا بهتر است هر از گاهی نسبت به جا به جایی آنها اقدام کنید. به منظور جلوگیری از جابجا شدن قالی بر روی زمین، از ترمز قالی استفاده بکنید.

این امر از شکستگی قالی جلوگیری می‌کند. بهتر است برای تمیز کردن قالی های ابریشم از جاروبرقی استفاده شود. اگر بر روی قالی ابریشم، مایعاتی ریخته شود، سریع با یک دستمال یا قاشق، قالی را خشک کنید. زیرا باقی ماندن مایعات بر روی قالی باعث کپک و پوسیدگی آن خواهد شد.

قالیشویی سبحان

قالیشویی سبحان، بهترین قالیشویی رباط کریم در شستشوی فرش ابریشم است که چند دهه سابقه درخشان در این حوزه دارد. برای اطلاعات بیشتر با قالیشویی سبحان تماس بگیرید.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما