قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

شستشوی فرش بیجار

 قالی بیجار چیست؟

قالی بیجار چیست؟

شستشوی فرش بیجار، قالی دستباف بیجار یا گروس از قدیمی‌­ترین قالی­‌های دستباف ایرانی به شمار می‌رود. قدمت قالی بیجار به سال ۱۲۶۶ هجری قمری می­رسد. منطقه گروس با مرکز شهر بیجار، یکی از اصلی‌­ترین مناطق تولیدکننده قالی است و تا به امروز صنعت قالیبافی در این منطقه پابرجا مانده است و امروزه یکی از صنایع دستی بیجار محسوب می­‌شود.

ساختار به شدت متراکم قالی بیجار باعث شده است که آن را قالی آهنی بنامند. این فرش به حدی محکم است که به سختی می­‌توان آن را تا کرد. برای بافتن فرش بیجار، از تار و پود پشمی استفاده می‌­شود که حالت ارتجاع دارد. قالیبافان بیجار برای بافت فرش بیجار، پود بسیار ضخیم را همراه یک یا دو پود نازک وارد فرش می­‌کنند، همین مورد باعث استحکام زیاد فرش بیجار می­‌شود.

شستشوی زیاد قالی دستبافت بیجار

شستشوی زیاد قالی دستبافت بیجار

با توجه به آنچه در قسمت قبلی به آن اشاره شد، واضح است که شستشوی و نگه­داری فرش بیجار ملاحظات و دانش خاصی می­طلبد. معمولا شستشوی فرش­های دستباف به دلایل گوناگون سخت­تر از فرش­های معمولی و ماشینی است. مواد اولیه به کار رفته در فرش­‌های دستباف، پیچیدگی نوع گره­‌ها و طرح­‌ها به کار رفته در بافت فرش و عوامل دیگر شستشوی فرش‌­های دستبافت را نسبت به فرش­‌های معمولی دشوارتر می­‌کند.

در قالیشویی سبحان، نحوه شستشوی فرش­‌ها هر کدام بر اساس نظر کارشناسی متخصصین مجموعه انجام می­‌شود. کارخانه قالیشویی سبحان مجهز به به‌­روزترین ماشین­‌آلات شستشوی فرش است و خدمات شستشو را به صورت تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و در مواردی به صورت سنتی انجام می­‌دهد.

مورد دیگر در رابطه با کیفیت خدمات قالیشویی سبحان انتخاب‌مواد شوینده متناسب با جنس و مواد اولیه هر فرش است. همانطور که می­‌دانیم در فرش­‌های دستباف، به خصوص فرش­ دستبافت بیجار، مواد اولیه و متریال کاملا طبیعی به کار رفته است. از سوی دیگر عامل های شستشوی قالی دستبافت گروس باید کاملا نسبت به نوع بافت قالی آگاه باشند. با توجه به دو عامل اساسی فوق، کارشناسان قالیشویی سبحان در رابطه با نوع مواد شوینده تصمیم­‌گیری می­‌کنند.

مراحل آبگیری و خشک کردن فرش نیز آخرین و مهم‌ترین مرحله در فرایند شستشوی فرش است. کیفیت انجام این مرحله در حفظ کیفیت فرش، جلوگیری از زرد شدن حاشیه فرش و حفظ براق بودن قالی تاثیر به سزایی دارد.

شستشوی قالی بیجار در کوتاه ترین زمان

شستشوی قالی بیجار در کوتاه ترین زمان

قالیشویی سبحان با بهره مندی از ماشین آلات تمام اتوماتیک، توانایی ارائه سریعترین شستشوی انواع قالی های ماشینی، تزیینی و دستبافت را دارد.مراحل شستشو، آبکشی و خشک کردن قالی به صورت تضمینی تنها در مدت زمان ۴۸ تا ۷۲ ساعت در سراسر رباط کریم انجام خواهد شد. یکی از خدماتی که در این قالیشویی به مشتریان ارائه می‌شود، شستشوی قالی بیجار است. قالی بیجار یا گروس را نیز شنیده باشید.

ویژگی مهم و بارز فرش بیجار چیست؟

ویژگی مهم و بارز فرش بیجار چیست؟

یکی از ویژگی مهم و بارز فرش بیجار، ساختار متراکم این فرش ها می‌باشد. قالیبافی این نوع قالی ها به گونه‌ است که نمی‌توان آن‌ها را تا کرد. در مرحله های اولیه تجارت قالی، این گونه قالی‌ها را  لول  می‌نامیدند. این لغت بیانگر محکم بودن بیش از حد قالی‌های بیجار است. برای تولید این قالی که مانند تخته محکم است، یک پود بسیار کلفت را علاوه بر یکی دو پود نازک، وارد بافت قالی می‌کنند. این عمل به صورت متناوب در تار و پود قالی تکرار می‌شود. با کوبیده شدن گره ای فرش توسط شانه آهنی، بافت فرش بسیار محکمتر می‌شود. نقوش فرش‌های این منطقه بیشتر شامل طرح های منظم است.
و به نسبت نوع روستایی آن، دارای خطوط ملایم تر در این طرح‌ها، نقوش کلاسیک ایرانی بزرگ شده و در کنار نقش‌هایی که تحت تأثیر مدل‌های روستایی و قبیله ای است، دیده می‌شوند.
این قالیچه‌ها که از جذابیت و گیرایی بخصوصی برخوردارهستند، بافتی نازکی دارند و اصل بودن و سادگی در طرح و رنگ آن ها بدیهی باشد.

طرح ها و نقش های فرش بیجار

طرح ها و نقش های فرش بیجار

معروفترین طرحهای امروزی در منطقه عبارتند از:

  • شکارگاه مانند شکارگاه ترنج دار
  • شکارگاه دورنما
  • طرحهای تصویری انسان مانند طرحهای لیلی و مجنون و طرحهای مینیاتور و داستانهای اسطوره ای
  • طرح های گل دار: فرنگ مانند گل فرنگ مستوفی، گل فرنگ طره دار، گل فرنگ لچک ترنج دار، دسته گل، گل فرنگ و اسلیمی

قالی های بیجار زیبایی و جلوه خاصی دارند که موجب تفاوت قالی های این منطقه از دیگر مناطق شده است.

رنگ بند فرش بیجار

رنگ بند فرش بیجار

  • یکی از مشخصه های قالی بیجار که آن را از دیگر فرش ها متمایز کرده است.
  •  تضاد خاصی بین رنگ های به کار رفته می باشد که باعث می شود، جلوه فرش بیجار را دو چندان می‌کند.
  • رنگهای شادی که بافنده کرد برای قالیهایش انتخاب می‌کند. رنگهای فرش بیجار یادآورطبیعت کردستان می‌باشد.
  • تعداد رنگها در قالی بیجار از ۲۷ رنگ بیشتر نمی‌شود.
  • رنگ هایی که بیشتر در قالی قرمز و سفید و سرمه ای بیش از دیگر رنگ ها به کار می‌رود.
  • همچنین رنگهای تند و تیز آبی نیز به چشم می‌خورد.

قالیشویی فرش بیجار

قالیشویی فرش بیجار

قالیشویی قالی بیجار به علت تراکم بالایی که دارد، بسیار مهم است و باید بادقت و مهارت لازمه انجام بشود. تا فرش بیجار آسیب نبیند و هم چنین دچار تداخل رنگ نشود. یا اصطلاحا رنگ قاطی نکند. قالیشویی فرش بیجار باید زیر نظر استاد کار قالیشویی و با مواد تثبیت رنگ انجام شود. همچنین به دلیل تراکم بیش از حد بهتر است این قالی ها حتما با شامپو شستشو شوند. پیشنهاد قالیشویی برای شستشوی فرش های بیجار، اعلاشویی می‌باشد. تا فرش بیجار شما دچار آسیب نشود. برای این منظور به قالیشویی یا قالیشویی آنلاین مراجعه کنید و خدمات موردنیاز خود را انتخاب نمایید.

قالی بیجار را بیشتر بشناسید

یکی از اصیل ترین قالی های دستبافت ایران در مرکز شهر گروس یعنی بیجار بافته می‌شود. طراحان برجسته قالی اصیل ایرانی را می‌توانید در این شهر بیابید که از آن جمله می‌توان به زنده یاد اصغر الله مرادی اشاره کرد.

اگر به قالی و قالیبافی علاقه داشته باشید حتما می‌دانید که قالی بیجار به دلیل تراکم و فشردگی بافت به دوام و ماندگاری بالا مشهور است، از این جهت شستشو آن باید توسط تیم بخصوص و با تجربه در قالیشویی انجام بگیرد.
تراکم این قالی به حدی است که نمی‌توان آن را تا کرد و باید به صورت لول آن را جمع نمود، به همین دلیل هرجا قالی لول شنیدید احتمالا با قالی اصیل بیجار روبرو خواهید شد.
در بافت این قالی از تار و پودهای پشمی استفاده می شود ، همین کافی است تا سنگینی آن را درک کنید.

رنگ های که در قالی گروس به کار می رود، آنقدر شاد و هیجان انگیز است که بی اختیار لبخندی از رضایت بر لب می‌نشیند. رنگ هایی که طبیعت و انرژی کردستان را در ذهن تداعی می کند.شستشوی قالی بیجار خود را به بهترین قالیشویی در رباط کریم بسپارید تا نقش و نگارهای آن همان طراوت و شادابی اولیه را داشته باشند. برای شستشوی اینگونه از قالی‌ها باید از مواد شوینده خاصی استفاده کرد تا منجر به تثبیت رنگ قالی شده و از تداخل رنگی جلوگیری شود.
برای شستشوی قالی بیجار میتوانید به صورت آنلاین سفارش خود را در قالیشویی سبحان ثبت کنید. در این قالیشویی، شستشوی قالی بیجار از روش اعلا‌شویی انجام می‌شود و استاد کار قالیشویی بر روند شستشوی فرش نظارت دارد تا خسارتی به آن نرسد.

قالیشویی سبحان

قالیشویی سبحان، بهترین روش شستشوی فرش بیجار و مجهزترین تجهیزات رو برای شستشوی این نوع فرش ها دارد و همواره در کسب رضایت مشتری خود می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر به مجموعه قالیشویی سبحان تماس بگیرید.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما