قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

نحوه شستشوی مبل چرم و بخارشوی و چرم سفید

نحوه شستشوی درست مبلمان چرم در منزل

نحوه شستشوی درست مبلمان چرم در منزل

نحوه شستشوی مبل چرم و بخارشوی و چرم سفید، مبل ها من جمله از برترین اجزای دکوراسیون خانه ها می‌باشد و می‌تواند زیبایی و جذابیت بخصوصی را به منازل بدهد یکی از انواع مبلمانی که ظواهری کلاسیک و شکیل به فضای خانه شما می‌بخشد؛ مبلمان چرمی می‌باشد. مبل چرمی نرخ بیش تری نسبت به مبلمان پارچه‌ای دارد؛ ولی در عین حال از استحکام زیادی برخوردار می‌باشد.

شستشوی مبل یکی از دغدغه‌های مهم در طول نظافت منزل است مبلمان چرمی از محبوب‌ترین مبلمانی هستند که مطلوب سلیقه خیلی از افراد می‌باشند. اگرچه این نوع از مبلمان محبوبیت و زیبایی بالایی دارند ولی درصورتی‌که کثیف شوند می‌توانند ظواهری نامناسب داشته باشند. تمیز کردن این نوع از مبلمان احتیاج به آگاهی از تکنیک‌های بخصوصی دارد چون که به‌سادگی تمیز نمی‌شوند و استفاده از مواد شوینده قوی نیز امکان دارد موجب خسارت دیدن آن‌ها شود و چنانچه مردم توانایی و مهارت تمیز کردن این مبلمان را نداشته باشند باید خدمات قالیشویی استفاده کنند.

برای تمیز کردن مبلمان چرمی در خانه ها می‌توان از سبک‌ها و راهکارهای متفاوتی استفاده کرد. شستشو مبل با شامپو یکی از راه هایی می باشد که مبلمان توسط شامپو از هرگونه آلودگی و گردوغباری تمیز می‌ شود. برای این کار احتیاج می باشد که از برس‌های خاص جاروبرقی برای کناره‌های مبل استفاده کرد. به کمک این برس‌ها می‌توان به‌راحتی هرگونه مواد خشک موجود در نقاط گوناگون مبلمان را تمیز کرد.  گردوغباری بر روی سرویس مبلمان چربی بماند امکان این می‌باشد در هنگام استفاده از محلول‌های تمیزکننده لکه‌های زیادتری بر روی مبلمان چرم تشکیل بشود.

بعد از جارو کشیدن مبل می‌توان محلول پاک‌کننده مبل را آماده کرد. برای این کار می‌توان از مواد گوناگونی استفاده کرد. از برترین مواد تمیزکننده برای شستشوی مبلمان می‌توان به ترکیب آب و سرکه سفید به مقدار برابر، استفاده از تمیزکننده چرم، محلول آب و مایع ظرف‌شویی، عصاره تارتار و آب‌لیمو، الکل ایزوپروفیل و … اشاره بکنیم. قبل از استفاده از هرکدام از این محلول‌ها احتیاج است که حتماً اثر آن بر روی مبلمان تست شود چون که امکان دارد گاهی محلول‌های گوناگون به مبلمان چرمی خسارت وارد کنند.

نحوه شستشوی مبل چرم و بخارشوی و چرم سفید در خانه به چه صورتی می باشد؟

بعدازاینکه جاروکشی مبل به اتمام برسد یکی از محلول‌هایی  که نیاز می‌باشد که دستمال تمیزی به محلول ها ترکیب بکنیم و با حرکات های دایره‌ ای شکل لکه‌های به وجود آمده در مبلمان را تمیز کرد. بعدازاین کار باید با استفاده از یک دستمال تمیز دیگر مبلمان را خشک کرد و اجازه نداد رطوبت بر روی سرویس مبلمان باقی بماند چون که امکان دارد موجب خسارت به مبلمان شوند.

بعدازاین کار از محصولات تمیزکننده بخصوص مبلمان استفاده می‌شود که هم دارای خاصیت تمیزکنندگی هم خاصیت نگه دارنگی هستند. این ماده می‌بایست بر روی یک دستمال پاکیزه اسپری بشود و با حرکات دایره‌ ای شکل مبلمان را اقدام به شستشوی مبلمان چرمی کرد. باید توجه داشت که استفاده بلندمدت از واکس یا روغن چرم امکان دارد موجب خسارت دیدن مبلمان شود

مراحل شستشوی مبل چرم

مراحل شستشوی مبل چرم

برای تمیز کردن مبلمان چرمی در آغاز سطح آن را کاملا با جاروبرقی جارو بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا به بافت چرمی مبل، خسارتی وارد نشود. درزها و گوشه‌های مبل، محل تجمع گرد و خاک و آشغال‌های ریز می‌باشد. این پارت ها را با دقت زیادی جارو بکشید.

پس از آن با استفاده از یک دستمال مرطوب همه سطح مبلمان چرمی را تمیز کنید. دقت کنید مقدار رطوبت می‌بایست بسیار کم باشد و مبلمان خیس نشود.

استفاده از بخارشوی یکی از سبک‌های متداول تمیز کردن مبلمان چرمی در خانه می‌باشد. در این سبک مبلمان با استفاده از بخار آب، کاملا تمیز می‌شود بدون آنکه خسارتی به آن برسد.

استفاده از بخارشوی برای شستشوی مبل چرمی

استفاده از بخارشوی برای شستشوی مبل چرمی

بخارشوها ازجمله بهترین و کاربردی‌ترین لوازم برای تمیز کردن و شستشوی مبل، پرده و … می‌باشند چون که هیچ‌گونه خسارتی به این لوازم وارد نمی‌کنند. این دیوایس و دستگاه با استفاده از بخار آب در فشارهای گوناگون می‌تواند آلودگی‌های سطح مبلمان چرمی را تمیز کند. بخارشوها همانند جاروبرقی دارای چندین برس هستند که هریک می‌توانند برای تمیز کردن سطوح گوناگون کاربرد داشته باشند. برای تمیز کردن بهتر مبلمان چرمی می‌توان مواد شوینده بخصوصی را نیز داخل مخزن بخارشو با آب ترکیب کرد.

تمیز کردن مبلمان چرمی با محلول آب و سرکه

تمیز کردن مبلمان چرمی با محلول آب و سرکه

در ظرفی مقداری آب ولرم و سرکه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید. سپس یک دستمال نخی تمیز را به این محلول آغشته کنید و آن را روی سطح مبلمان چرمی از سمت بالا به پایین بکشید و آن را تمیز کنید. پس از اینکه با دستمال نخی پاکیزه، روی مبلمان را خشک کنید.

تمیز کردن لکه‌های مختلف از روی مبلمان چرمی

تمیز کردن لکه‌های مختلف از روی مبلمان چرمی

همان گونه که گفته شد امکان دارد سرویس مبل های چرمی براثر تماس با چربی‌ها، خون، جوهر و مایعات گوناگون دچار لکه شوند. برای تمیز کردن هریک از این لکه‌ها می‌توان از ماده های گوناگونی استفاده کرد. باید توجه داشت که تمیز کردن هر نوع لکه‌ای باید بلافاصله انجام شود و اجازه خشک شدن به آن‌ها نداد. برای شستشوی سرویس مبلمان چرمی و از بین بردن لکه‌های چربی می‌توان از محلول‌های خاص پاک کردن لکه‌ها استفاده بکنید و بعد ازآن  را کامل خشک کرد. برای حذف کامل لکه چربی ها می‌توان از جوش‌شیرین نیز استفاده کرد.

لکه‌های جوهر به طریقی آسان و توسط الکل حذف می‌شوند و فقط کافی است که آن را با یک دستمال تمیز به الکل آغشته شده و لکه‌های جوهر را پاکیزه کرد. همچنین برای تمیز کردن لکه‌هایی همچون چایی، قهوه، نوشابه و…. که خشک‌ شده‌اند می‌توان از محلول‌های پاک‌کننده مخصوص استفاده کرد و درآخر نیز با دستمال خشک و تمیز سطح مبل را کامل خشک نمود.

پاک کردن لکه چربی از روی مبل

پاک کردن لکه چربی از روی مبل

برای پاک کردن لکه چربی از روی مبلمان چرمی، کمی آن را مرطوب کرده و برخی جوش شیرین را روی محل لکه بریزید و سپس آن را پاک کنید. روش دیگر استفاده از محلول‌های پاک‌کننده مخصوص چرم می‌باشد. برخی از محلول را روی لکه بریزید بعد از آن را با یک دستمال خشک تمیز کنید.

پاک کردن لکه مایعات

پاک کردن لکه مایعات

اگر لکه های مایعاتی مثل چای، قهوه، نوشابه و…  راروی مبلمان چرمی افتاد؛ سریع آن را پاکیزه کنید وبه هیچ وجه اجازه ندهید که روی سطح مبلمان کامل خشک بشود. برای پاک کردن این لکه‌ها بهتر است از محلول پاک‌کننده مناسب چرم استفاده کنید تا آسیبی به بافت چرم وارد نشود. پس از آن نیز سطح مبلمان را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

پاک کردن لکه جوهر

لکه جوهر یکی از لکه‌هایی می‌باشد که به سختی از روی مبلمان پاک می‌شود. در طول پاک کردن لکه جوهر مراقب باشید لکه روی سطح مبلمان پخش نشود. برای این کار پنبه را به مقدار کافی الکل ترکیب کرده و آن را روی محل لکه جوهر بکشید و فوری با دستمال خشک و تمیز کنید. قطعا حواستان باشد که مقدار الکل بسیار کم باشد و مبلمان را خیس نکند؛ چون که در این صورت لکه جوهر پخش خواهد شد.

پاک کردن لکه خودکار

پاک کردن لکه خودکار

لکه خودکار گاهی سمج می‌باشد و به آسانی پاک نمی‌شود. ممکن است ناچار شوید از لکه‌برهایی مانند لاک پاک‌کن، عطر یا پاک‌کننده‌های دیگر استفاده کنید. ولی به این نکته توجه کنید که برخی از لکه‌برها امکان دارد، موجب تغییر رنگ چرم مبلمان شود.

بنابراین احتیاط کنید و محلول لکه‌بر را به مقدار کم روی لکه قرار دهید و فورا پاک کنید. قطعا بهتر می‌باشد با مقدار کمی صابون، جای لکه را کاملا شستشو بدهید و آن را با دستمال های نخی خشک بکنید تا از ماده های لکه‌بر روی سطوح  سرویس مبلمان باقی نماند.

تمیز کردن مبل چرمی با جاروبرقی

تمیز کردن مبل چرمی با جاروبرقی

همان‌طور که گفته شد حتی قبل از شستشوی مبل ملزم می‌باشیم که گردوغبار و آلودگی‌های ریزودرشت موجود در کناره‌ها، شیارها و نقاط گوناگون مبلمان تمیز شود در غیر این صورت امکان دارد این آلودگی‌ها به لکه‌های بزرگ‌تر تبدیل شوند. برای تمیز کردن مبلمان چرمی با جاروبرقی در آغاز باید یکی از برس ها را متناسب با شیارها و لایه‌های مبلمان انتخاب کرد و سپس قدرت دستگاه در اندازه متوسطی قرارداد و به‌آرامی تمامی قسمت‌های مبلمان را جارو کشید. می‌توان گفت جاروهای شارژی که داری قدرت مناسبی هستند برترین ابزار برای تمیز کردن گردوغبار مبلمان می‌باشند.

تمیز کردن مبل چرمی با مواد ضدعفونی

تمیز کردن مبل چرمی با مواد ضدعفونی

همان‌طور که گفته شد امروزه مواد و محلول‌های گوناگونی برای شستشوی مبلمان چرمی و تمیز کردن آن‌ها در دسترس هستند و هرکدام می‌توانند به ‌راحتی لکه‌های گوناگون را از روی مبلمان تمیز کنند. یکی از محلول‌های ضدعفونی‌کننده ای که خصوصیت پاک‌ کنندگی زیادی نیز دارد مخلوط آب و سرکه سفید است. همان‌طور که در بخش‌های قبل توضیح داده شد می‌توان بعد از جارو کشیدن مبلمان با استفاده از یک دستمال تمیز آغشته به محلول آب و سرکه مبل چرمی را با حرکات دایره‌ای تمیز کرد و درآخر با استفاده از یک دستمال تمیز رطوبت مبلمان را از بین برد.

یکی از برترین مواد ضدعفونی‌کننده برای هر لکه‌ای الکل می‌باشد. می‌توان با مالیدن الکل به محل لکه‌های مبل به‌ راحتی آن را تمیز کرد. البته باید توجه داشت که الکل به بافت چرم مبلمان خسارتی وارد نکند. در هنگام لزوم می‌توان الکل را با آب رقیق کرد. استفاده از الکل می‌تواند به‌راحتی لکه‌های همچون جوهر، خون و … را تمیز بکند و مبلمان چرمی را ضدعفونی کند.

پاک‌کننده‌های مخصوص جنس چرم که امروزه در دسترس مردم قرار گرفته اند نیز با توجه به محلول های شیمیایی که دارند می‌توانند مبل های چرمی را ضدعفونی بکنند. در صورت استفاده از هرکدام از محلول‌های ضدعفونی باید توجه داشت که مردم به‌هیچ‌عنوان نباید محلول‌ها را به‌صورت مستقیم بر روی چرم مبلمان اسپری کنند و باید حتماً از دستمال‌های تمیز برای این کار استفاده کنند. در هنگامی که افراد تخصص و دانشی در مورد استفاده از این مواد برای شستشوی مبلمان چرمی و ضدعفونی کردن آن‌ها ندارند می‌توانند از مشاوره و خدمات قالی‌شویی سبحان استفاده کنند.

تمیز کردن مبلمان چرمی سفید

تمیز کردن مبلمان چرمی سفید

اگر روی مبلمان چرمی سفید شما، لکه‌هایی به وجود آمده است با استفاده از محلول آب و سرکه و یا محلول آب لیمو و عصاره تارتار که به میزان مساوی با هم مخلوط شده‌اند لکه‌ها را از بین ببرید. برای این کار پارچه‌ای را به محلول مورد نظر آغشته کنید و آن را روی لکه بکشید. سپس محل لکه را با یک دستمال تمیز خشک کنید و باید توجه کرد تمیز کردن مبلمان سفید اگر چرم نباشد بسیار کار گوناگونی می‌باشد

نگهداری مبلمان چرم

نگهداری مبلمان چرم

اگرچه مبلمان چرمی زیبایی و جذابیت بالایی دارند ولی در مقایسه با مبلمان پارچه‌ای احتیاج به مراقبت‌های بخصوصی دارند تا طول عمر بیشتری داشته باشند و همچنان به زیبایی خانه ها کمک کنند.

  • قبل از خرید مبلمان حتماً باید کیفیت چرم آن بررسی شود و تا جایی که ممکن است از چرم‌های تیره و یکنواخت استفاده شود چراکه این چرم‌ها کیفیت بالاتری داشته و نرم‌تر هستند.
  • به‌طور مرتب باید با استفاده از جاروبرقی اقدام به گردگیری مبلمان کرد و یا با استفاده از یک دستمال خشک آن‌ها را تمیز کرد.
  • درهنگامی ‌که نوشیدنی، خوراکی و ماده های دیگری بر روی سطوح مبلمان ریخته شد سریع باید تمیز بشوند و اجازه داده نشود که خشک شوند.
  • چنانچه فرد مهارت و دانش کافی برای شستشوی مبلمان چرمی را نداشت بهتر است که از خدمات قالی‌شویی استفاده شود.
  • لازم است که از مواد نگهدارنده و محافظت‌کننده مبلمان برای مثال واکس‌های مخصوص، روغن دانه کتان، روغن لیمو و … برای حفظ ظاهر زیبای مبل استفاده شود

نحوه شستشوی مبل چرم و بخارشوی و چرم سفید و تمیز کردن می‌توان انواع لکه‌ها می‌توان از وسیل هایی همچون جاروبرقی و بخارشوی و همچنین محلول‌های خانگی برای مثال آب و سرکه، محلول آب و مایع ظرف‌شویی، جوش‌شیرین، خمیردندان و … استفاده کرد. درصورتی‌که افراد شخصاً قادر به تمیز کردن مبل ها نباشند برای جلوگیری از خسارت دیدن مبلمان می‌توانند از خدمات قالی‌شویی‌های معتبر استفاده کنند.

قالیشویی سبحان

نحوه شستشوی مبل چرم و بخارشوی و چرم سفید، قالیشویی سبحان بهترین تکنسین ها و تجهیزات رو برای شستشوی مبلمان چرم و چرم سفید نیز دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با مجموعه قالیشویی سبحان تماس بگیرید.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما