قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

خصوصیات فرش دستبافت

فرش دستبافت چیست؟

فرش دستبافت چیست؟

خصوصیات فرش دستبافت، هرکشور وهر ملت یک محصولی را به عنوان کالای نمادین کشورش در اختیار دارد. میهن ما هم قالی دستبافت را به عنوان نماد کشورش در اختیارخودش دارد. همه کارشناسان قالی در سراسر جهان بر این عقیده هستند که بهترین و زیباترین قالی ها در جهان قالی های دستبافت ایرانی می‌باشد.قالی دستبافت سیمبل ملت ایران می‌باشد. همان طور که هر کشوری برای خود نمادی دارد کشور ما هم دارای سیمبل است و این نماد را قالی دستبافت مشخص نموده است .

همه جای جهان، زمانی که نام قالی دستبافت به میان می‌آید کشور ایران در ذهن ها تداعی می‌شود در اصل می‌توان گفت که کالای نمادین کشورما قالی دستبافت آن می‌باشد.سراسر جهان کشور ما را با خصوصیات فرش دستبافت می‌شناسند.بر اساس نظر کارشناسان قالی  در همه کشورها قالی های دستبافت کشور ما از همه قالی های دنیا زیباتر است. در اصل می‌توان گفت کارشناسان قالی بهترین و زیباترین قالی های دنیا را قالی های دستبافت ایرانی می‌دانند.باستان شناسان و متخصصان معتقدند که تاریخچه بافت و تولید قالی در ایران به دوران صفویه (۱۷۳۶ ۱۵۰۱ میلادی) برمی‌گردد. پژوهشگران معتقدند که قرن ۱۶ و ۱۷، آغاز شکوفایی هنر قالیبافی در ایران بوده است.

حدود یک سوم قالی دستباف کل دنیا در ایران بافته می‌شود و ۳۰ درصد از بازار صادرات قالی دستبافت در دنیا، در دست کشور ما می‌باشد. اگر می‌خواهید فرش دستبافت بخرید یا تصمیم دارید قالی دستبافتان را تعویض بکنید، بهتر است قبل از این کار نکته‌هایی را که برای خرید یک قالی دستبافت باکیفیت لازم است، بدانید از ویژگی‌های یک قالی دستبافت این است که در قالی دستبافت، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد قالی در قسمت‌های بالا و پایین وجود دارد که در واقع این یکی از ویژگی‌های قالی دستبافت است و ایراد به شمار نمی‌رود. یک قالی‌ دستبافت ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شود.بشر از زمانی که خود را می‌شناسد و ضرورت وجود پارامترهای زندگی را احساس نمود، به فکر داشتن منسوجی بود تا او را در برابر سرما و سختی زمین محافظت بنماید. پشم و موی حیواناتی نظیر گوسفند و بز، اولین بافته‌های بشر برای برآوردن این نیاز بود و متعاقباً پوست این حیوانات اولین زیرانداز یا به عبارت دیگر، قالی منسوج بود.

به دنبال تغییر و پیشرفت در زندگی، مردم می آموزند که می‌تواند با درهم آمیختن و فشردن الیاف پشم، زیراندازی محکم تر و گرم‌تر با نام نمد تهیه می‌نماید. متعاقباً با فراگیری فنون ریسندگی و تابندگی، نخ‌های پشمی را تولید نمود و برای اولین بار با ادغام رشته نخ‌های افقی و عمودی نخ‌های پشم، گلیم را ابداع کرد و این سرآغازی بود برای ابداع قالی گره‌دار یا پرزدار که هنر و فنی پیشرفته‌ تر بود.قالی واژه ای عربی است که به معنای زمین است و در زبان فارسی دارای مفاهیمی چون گسترده شدن، زیرانداز و کفپوش می‌باشد. با توجه به تعریف فوق مفاهیمی چون گلیم، نمد، زیلو، قالی ماشینی و دستبافت را می‌توان قالی دانست.

خصوصیات فرش دستبافت چیست؟

خصوصیات فرش دستبافت چیست؟

در قالی‌های دستبافت ما شاهد وجود چند سانتی متر اختلاف در ابعاد بالا و پایین آن هستیم که این خصوصیت یکی از ویژگی‌های قالی دستبافت می‌باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های قالی دستبافت این است که برای بافت آن از الیاف طبیعی استفاده می‌کنند.برای بافتن قالی دستباف از الیاف طبیعی بهره می‌گیرند در واقع این موضوع که از الیاف طبیعی برای بافت قالی دستبافت استفاده می‌شود یکی از ویژگی‌های این نوع قالی است که سبب متمایز شدن آن از سایر قالی‌ها می‌گردد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که مخصوص قالی دستبافت است و با این ویژگی می‌توانیم دستباف بودن قالی را تشخیص بدهیم این است که در ابعاد آن در قسمت‌های بالا و پایین اختلاف وجود دارد.وجود این اختلاف چند سانتی متری در ابعاد قالی های دستبافت ایراد محسوب نمی‌گردد بلکه جزو ویژگی‌های قالی دستبافت است.قالب اصلی برای قالی های دستبافت ایرانی وجود دارد که شامل افشان و خشتی و ترنج است.فرش  دستباف نماد ملت ایران می باشد.

هر ملتی یک کالای نمادین دارد که مردم دنیا آن ملت  را با یادآوری آن کالا بیاد می‌آورند؛ قالی دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و دنیا ایران را با قالی دستباف آن و قالی دستباف را با ایران می‌شناسد.کارشناسان قالی سراسر جهان می‌گویند، قالی دستباف ایرانی بهترین و زیباترین نوع قالی در دنیا می‌باشد. باستان شناسان و متخصصان معتقدند که تاریخچه بافت و تولید قالی در ایران به دوران صفویه  برمی‌گردد. پژوهشگران معتقدند که قرن ۱۶ و ۱۷، آغاز شکوفایی هنر قالیبافی در ایران بوده است.

حدود یک سوم قالی دستباف کل سراسر دنیا در ایران بافته می‌شود و ۳۰ ٪ از بازار صادرات قالی دستباف در سراسر دنیا، در دست کشور مامی‌باشد. اگر می‌خواهید قالی دستباف بخرید یا تصمیم دارید قالی دستبافت را تعویض کنید، بهتر است قبل از این کار نکته هایی را که برای خرید یک قالی دستباف خوب لازم است، بدانید.

چند نمونه از خصوصیات فرش دستبافت در ایران

چند نمونه ار خصوصیات فرش دستبافت در ایران

  •  یک قالی‌ دستبافت ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شود که لچک ترنج بیش ازهمه طرفدار دارد و بیشتر قالی‌هایی که در خانه‌های ایرانی ها می‌بینید، طرح ترنج است که حاشیه‌هایی پهن در اطراف و طرح‌های بیضی و دایره‌ای در میانه دارد و این طرح در قالی‌های دستبافت، از معماری دوره اشکانیان می‌باشد.
  •  قالی دستبافت علاوه‌ بر ارزش هنری بالاتری که نسبت به قالی ماشینی دارد خصوصیت‌های برتر دیگری هم دارا می‌باشد. به صورت کلی یک قالی دستبافت، از دور و نزدیک جلوه خوبی دارد و درخشنده‌ است.
  •  از ویژگی‌های یک فرش دستبافت این است که در فرش دستباف، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد قالی در پارت‌های بالا و پایین وجود دارد که در واقع این یکی از مشخصات قالی دستباف است و ایراد به شمار نمی‌رود، اما در صورتی که درقالی های کوچک به چشم می‌آید. با تا کردن قالی دستبافت از پارت و قسمت میانی می‌توانید از تقارن آن اطمینان پیدا کنید.
  •  تقارن رنگ از دیگر ویژگی‌های یک قالی دستبافت است که باید به آن توجه کرد. هنگام خرید قالی دستبافت به تقارن رنگ در قسمت‌های متقارن توجه کنید و حتما نور طبیعی آن را بررسی بکنید، این نکته را در نظر بگیرید که رنگ قالی دستبافت در جهت خواب آن تیره تر به نظر می‌رسد. حواستان باشد که اشکال و هندسه طرح جایی ناتمام نمانده باشد.

قالیشویی سبحان

قالیشویی سبحان، بهترین تجهیزات شستشو را با توجه به خصوصیات فرش دستبافت در رباط کریم دارا است و مفتخر است که چندین دهه سابقه درخشان در زمینه شستشو فرش دستبافت دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شستشو، با قالیشویی سبحان تماس بگیرید.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما