قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها

چگونه قالی را لوله کنیم؟

چگونه قالی را لوله کنیم؟

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها، برای جمع آوری قالی ها، احتیاج است که قالی ها را تا یا لوله کنیم. تا بتوان به آسانی آن ها را جا به جا کرد، تا کردن قالی با لوله کردن قالی فرق دارد و برای انجام دادن هر یک باید نکات بخصوصی را رعایت کرد. برای لوله کردن قالی، ریشه های قالی را به داخل قالی باید تا کنید و کم کم قالی را به آرامی لول کنید. همچنین برای تا کردن قالی باید به آرامی و بدون فشار آوردن زیاد به قالی، قالی را تا کنید. برای تا کردن قالی، لبه های قالی را باید به سمت داخل و بر پارت میانی قالی قرار دهید و هیچ فشاری بر گوشه های قالی نباید وارد کنید.

قبل از تا زدن یا لوله کردن قالی، در آغاز درباره قالی خود اطلاعاتی را به دست بیاورید و از سالم بودن آن مطمئن شوید و سپس قالی را تا یا لوله کنید. به صورت کلی قالی های دستبافت یا ابریشمی را نمی‌توان تا زد به علت این که قالی های ابریشمی جنس تار و پود آن ها بسیار حساس می‌باشد و با تا زدن ارزش قالی کم می‌شود. همچنین قالی های دستبافت به علت طبیعی بودن الیاف و رنگ ها اگر مدت زمان زیادی آن را به صورت لول شده قرار دهید، قالی دچار رنگ دادگی می‌شود و ظواهر قالی زیبایی خود را از دست می‌دهد.

چرا باید قالی را لوله کنیم؟

چرا باید قالی را لوله کنیم؟

برای انبار کردن قالی ها یا نگه داشتن قالی ها در طولانی مدت بدون این که هیچ گونه خسارتی ببینند و کیفیت و مقاومت و ظواهر خود را حفظ کنند، باید قالی را لول کنیم. لول کردن قالی ها به صورت درستی، باعث حفظ قالی می‌شود و عمر قالی بالا می‌رود. لول کردن قالی از ورود حیوانات و حشراتی برای مثال موش به داخل قالی جلوگیری می‌کند و قالی دچار پارگی نمی شود. برای لول کردن قالی قطعا باید به بعضی از نکات توجه بکنید. که چند نمونه بیان می‌کنیم.

هنگامی که قالی ها را لول می‌کنید، قطعا باید آن ها را در کاور قرار دهید، تا از خسارت های یحتملی قالی حفظ شود. برای قرار دادن قالی در کاور قطعا باید از کاور های نخ پنبه ای یا پارچه ای استفاده بکنید. چون که در کاور های پارچه ای هوا به اسانی در آن قابل گردش می‌باشد و قالی دچار کپک و کیسی نمی‌شود.

 قبل از لول کردن یا تا کردن قالی قطعا الیاف و تار و پود قالی را خوب را چک کنید و اگر حشراتی برای مثال مورچه و ساس و… را دیدید، در اغاز قطعا به نابود سازی حشرات بپردازید، بعد از آن قالی ها را لول کنید.

 لول کردن یا تا کردن قالی از خسارت دیدن قالی در تایم های جا به جایی یا تغییر دکوراسیون دادن خانه جلوگیری می‌کند. مانند هنگامی که که تصمیم به نقاشی کردن دیوار های خانه خود گرفته اید اگر قالی های خود را تا یا لول نکنید، باعث آلوده شدن قالی می‌شوید.‌

روش صحیح تا زدن قالی

روش صحیح تا زدن قالی

برای تا زدن اصولی قالی، درآغاز باید بدانید که هنگامی که قالی را تا می‌کنید، نباید تایم زمان زیادی قالی را به صورت تا خورده رها کنید. به علت این که تا زدن قالی امکان  دارد بعضی وقت ها موجب شکستگی قالی بشود، اما برای تا زدن قالی به صورت دقیق می‌توانید مراحل زیر را طی بکنید.

 •  ابتدا حتما سطح فرش را تمیز کنید، تا گرد و خاکی بر روی فرش باقی نماند. باقی ماندن گرد و خاک بر زیر و روی فرش، باعث تیره شدن و کدر شدن فرش می‌شود و فرش زیبایی خود را از دست می‌دهد.
 •  برای تا زدن فرش سعی کنید، خیلی آرام و با حوصله این کار را انجام دهید، اگر هنگام تا زدن فرش صدایی داد، فرش را دوباره پهن کنید و از تا زدن آن خودداری کنید به دلیل این که صدا دادن فرش به این معنی است که فرش شما دچار شکستگی شده است.
 •  قسمت انتهایی فرش را بر روی قسمت میانی فرش قرار دهید، سپس آن سمت دیگر فرش را دوباره بر روی قسمت میانی فرش و به سمت داخل دوباره تا کنید.
 •  زمانی که فرش را تا کردید، از راه رفتن و قرار دادن اشیا و اجسام بر روی ان خودداری کنید. چون که موجب ساخته شدن فرو رفتگی و برآمدگی هایی برروی سطح قالی می‌شود.

روش صحیح نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها

روش صحیح نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها، برای لول کردن قالی ها، به صورت درست اول از همه باید قالی را بر روی یک سطح صاف و تمیز قرار بدهید. بعد از آن قالی را جارو بکشید، تا سطح قالی کاملا تمیز بشود‌. باقی ماندن مواد غذایی بر روی قالی و بین الیاف ها موجب ایجاد مورچه و حشراتی می شود که موجب ضرر قالی است و حشرات امکان دارد الیاف قالی را نابود کنند. پس از جارو کشیدن قالی، بعد از آن قالی را به آرامی به سمت داخل لول کنید و توجه داشته باشید که هنگامی که قالی را لول می کنید، فشار به شدت بالایی به قالی وارد نکنید. قالی را در یک راستا و در یک خط صاف لول کنید و بعد از لول کردن قطعا قالی را با یک طناب یا بند گره بزنید، تا قالی باز نشود و سپس قالی را در کاور خاصی قرار بدهید.

از قرار دادن فرش در محیط های گرم پرهیز کنید، چون که قرار دادن قالی در هوای گرم موجب خسارت دیدن قالی می‌شود و قالی داغ می‌شود. همچنین از قرار دادن قالی در محیط های خیلی سرد هم جلوگیری کنید. تلاش کنید قالی را پس از لول کردن در یک پیرامون معتدل و بدون رطوبت قرار دهید.

نکاتی که در هنگام لوله کردن قالی باید توجه کرد؟

نکاتی که در هنگام لوله کردن قالی باید توجه کرد؟

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها، برای لوله کردن قالی به صورت اصولی و صحیح خوب تر است به بعضی از نکات توجه بکنید، تا قالی شما پس از لول شدن دچار خسارت نشود.

 •  حتما قبل از لول کردن، قالی را اصولی جارو برقی بکشید، تا گرد و خاک هایی که بر روی سطح قالی نشسته شده اند، از بین بروند. اگر قالی را بر روی سطح های اهکی، گچی و موزائیکی و… پهن کرده اید، قطعا پشت قالی را هم جارو بکشید. به علت اینکه آهک و گچ زمانی که با الیاف قالی برخورد کنند، موجب ایجاد خوردگی سطح قالی می‌شود.
 •  بعد از جارو برقی کشیدن، ریشه ها و گره های قالی را به خوبی چک کنید و اگر قالی احتیاج به رفو و ترمیم داشت برای مثال قالی بید زده، قطعا اقدام به رفو آن کنید.
 •  اگر قالی شما بیش از حد آلوده است و گرد و خاک زیادی بر روی آن نشسته شده است، به طورحتم اقدام به شستشوی قالی بکنید. شستشوی قالی ها در قالیشویی سبحان به بهترین نحو ممکن و در سریع ترین تایم ممکن است انجام می‌شود. در کارخانه های قالیشویی، شستشوی قالی ها با دستگاه های مکانیزه و شوینده های خاصی انجام می‌شود و قبل از شستشوی قالی به شما ضمانت نامه را تحویل می‌دهند.
 •  برای لول کردن قالی ها، تلاش کنید از یک نفر کمک بگیرید و تنهایی شروع به لول کردن قالی ها نکنید.
 •  پس از این که قالی را لوله کردید از قرار دادن جسم ها بر روی آن پرهیز کنید.
 •  هنگامی که قالی را لول کردید، آن ها را در کیسه های پلاستیکی قرار ندهید، قرار دادن قالی در کیسه های پلاستیکی، موجب گرم شدن قالی می‌شود و قالی عرق می‌کند و موجب خیس شدن قالی می‌شود. خیس شدن قالی در کیسه ی پلاستیکی، موجب خسارت قالی می‌شود و امکان دارد الیاف قالی موجب کپک زدگی شوند.
 •  بعد از قرار دادن قالی در کاور، قطعا سر و ته کاور را به صورت منطقی گره بزنید، تا از ورود حیوانات و حشرات به داخل قالی جلوگیری کنید. برای مثال اگر قالی را بعد از لول کردن در انباری نگهداری می‌کنید، باز بودن سر کاور امکان دارد موجب داخل شدن حیواناتی مانند موش شود و یا اگر قالی را در حیاط قرار می‌دهید، امکان دارد پرندگان بر روی آن لانه درست کنند به همین علت همیشه سر و ته کاور را خوب گره بزنید.
 •  اگر تصمیم گرفته اید که قالی های دستبافت خود را لول کنید، قبل از لول کردن بر روی قالی، خود یک پارچه ی سفید و ضخیم پهن کنید که اگر قالی شما دچار رنگ دادگی شد، رنگ قالی بر روی پارچه قرار بگیرید تا طرح و نقوش قالی خراب نشود. هنگامی که قالی شما دچار رنگ دادگی و تداخل رنگی شد، به صورت حتم برای ترمیم و رفوی آن به مرکز قالیشویی سبحان مراجعه کنید، تا قالی زیر نظر متخصصین رفو و ترمیم شود.

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها تا کردن و لول کردن

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها تا کردن و لول کردن

اسباب کشی و جابجایی گاهی اوقات دردسرهایی داشته که از جمله آن ها ضربه دیدن اقلام یا خط و خش برداشتن وسایل چوبی و یا سخت بودن حمل اثاث بزرگ مانند قالی می‌باشد برای راحتی و اینکه قالی شما سالم به مقصد برسد باید طبق راهنمای بسته بندی قالی اقدام بکنید.با این شرایط شما اطمینان پیدا می‌کنید که قالی های گران قیمت یا دستبافت با ارزش در شرایط متناسبی جابجا می‌شوند.

راهنمای بسته بندی قالی

برای انجام بسته بندی ابتدا باید دستورالعمل راهنمای بسته بندی قالی را به دقت بخوانید و به همه مراحل آن دقت لازمه را کنید چون که که عدم دقت به نکات کوچک موجب خسارت فرش شما می‌شود.بسته بندی فرش خیلی تخصصی نبوده و خودتان به راحتی می‌توانید وسایل اولیه را تهیه کنید و دست به کار بشوید.

مراحل اصلی در راهنمای بسته بندی فرش

مراحل اصلی در راهنمای بسته بندی فرش

 • قبل از هر اقدامی ابتدا قالی را از هرگونه آشغال و آلودگی تمیز کنید تا قالی پاکیزه وارد خانه جدید کنید چون که وجود هرگونه گرد و غبار،‌ خاک و بوی بد به خانه جدید خوشایند نیست.برای اینکه اگر شرایط مناسب باشد چند ساعتی قالی ها در معرض هوا پهن کنید تا نور آفتاب ملایمی به آنها بتابد .
 • دومین آپشن از اصول راهنمای بسته بندی قالی این می باشد که خواب قالی را پیدا کنید . اصولا که این کار را در آخرین مرحله که می خواهید قالی را برای حمل و نقل آماده کنید انجام دهید. برای پیدا کردن جهت خواب قالی کافی است به آرامی رو قالی دست بکشید.

هر جهتی که حرکت دست شما راحت تر بود همان جهت موافق خواب قالی می‌باشد اگر در جهتی که دستتان حرکت می‌کرد قالی صاف نبود و حرکت دست به کندی صورت بگیرد  آن جهت را مخالف خواب قالی حساب می‌کنند.

 • حال در جهت خواب قالی شروع به لوله کردن قالی بکنید در اغاز تلاش کنید یک استوانه محکم و کاملا صاف درست کنید و بعد از آن به آرامی و با دقت به چرخش ادامه دهید.اگر در میانه لوله کردن احساس کردید حرکت به سمت چپ یا راست در حال انحراف است به عقب برگردید و با دقت زیاد تری ادامه دهید
 • حال باید قالی لوله شده خود را محکم ببندید تا باز نشود و یا در میانه اسباب کشی و در ماشین های حمل اسباب شل نشود برای این کار ریسمان یا طناب را به میزان دلخواه بریده و از دو طرف انتهایی قالی را درست ببندید. از چسب نواری نیز کمک بگیرید و با استفاده از چسب، قالی را باند پیچی کنید.
 • بعد از بسته شدن محکم قالی باید شروع به بسته بندی آن کنید برای بسته بندی هرگز از نایلون استفاده نکنید چون که ممکن است موجب نم و رطوبت قالی شود و همچنین امکان تنفس برای قالی شما را ندارد.بنابراین در این مرحله به پارچه یا کاغذ بسته بندی احتیاج دارید.

طبق راهنمای بسته بندی قالی، قالی های لوله شده را با کاغذ های بسته بندی کاملا پوشانده و با استفاده از چسب نواری محکم بچسبانید اگر کاغذ بسته بندی سختی ندارید از چندتا کاغذ نرم استفاده کنید.

نکته مهم در راهنمای بسته بندی قالی دستبافت

نکته مهم در راهنمای بسته بندی قالی دستبافت

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها، از آنجایی که ارزش و بهای قالی های دستبافت خیلی بوده و باید دقت زیادی در حمل و بسته بندی این نوع قالی ها داشت،راهنمای بسته بندی قالی در این خصوص پیشنهاد بخصوصی دارد و آن تا کردن قالی می‌باشد تا از خسارت قالی حفظ کند.

برای این کار قالی را وارونه کرده و از طول به سه پارت  پیشفرض تقسیم می‌کنند بعد از ان در خلاف جهت خواب قالی آن را تا کرده و قسمت سوم را نیز به همین صورت بر روی قبلی بر می‌گردانیم .مراحل را با تا کردن تکمیل کرده و جهت اطمینان از باز نشدن قالی آن را از دو قسمت با طناب می‌بندیم و بعد از آن مانند مرحله های اصلی راهنمای بسته بندی قالی با استفاده از کاغذ بسته بندی قالی را بسته بندی کرده و با چسب آن را می‌چسبانیم.

قالیشویی سبحان

نحوه تحویل و جمع آوری فرش ها، قالیشویی سبحان بهترین تکنسین ها رو برای جمع آوری انواع فرش ها رو دارد.برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با قالیشویی سبحان تماس بگیرید.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما