قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

شیرازه دوزی

شیرازه دوزی

شیرازه دوزی به بافتن یا دوختن نوار هایی در حاشیه طولی فرش گفته می شود که امروزه لوله ای شکل و کاملا مدور است.شیرازه فرش به نوار های دو طرف طولی فرش گفته می شود که در واقع قاب فرش است. شیرازه دوزی علاوه بر زیبایی مقاومت فرش را نیز بالا می برد.

چطور شیرازه فرش ها از بین می رود؟

  1. رسیدن رطوبت به شیرازه های فرش که در نهایت باعث پوسیدگی، خرابی و از بین رفتن آن ها می شود.
  2. تماس بیش از حد شیرازه با زمین بر اثر کشیدن فرش بر روی سخت و ناهموار باعث نخ نما شدن شیرازه ها و از بین رفتن حالت اولیه آن ها می شود.
  3. بیدخوردگی فرش
  4. پارگی شیرازه هم می تواند یکی از عواملی دیگر کوتاهی عمر شیرازه فرش شود.
شیرازه دوزی
شیرازه دوزی

مزیت های شیرازه دوزی فرش ها

اگر دقت کنید در حاشیه طولی فرش، یک سری پرز هایی وجود دارد که جزء خود بافت فرش محسوب می شوند که در صورت نبود شیرازه، به مرور زمان بافت طولی فرش ریخته و از تراکم بافت در آن ناحیه کم می شود. به طوری که پس از مدتی اگر دقت کنید به وضوح مشاهده می کنید که از حاشیه فرش کاسته شده است.

پس شیرازه دوزی فرش باعث استحکام قسمت طولی فرش شده و همچنین باعث برقراری نظم خاصی در آن ناحیه می شود که اصطلاحا باعث پلمپ بافت فرش می شود.

خود شیرازه دوزی با توجه به سلیقه ای که رفوگر در هنگام اجرای آن به خرج می دهد، می تواند طرح های زیبایی را در حاشیه طولی فرش پیاده کند. مثلا به جای استفاده از یک نخی که شاید هیچ ارتباطی با فرش نداشته باشد، از نخی استفاده کند که با چله فرش یا رنگ پس زمینه آن هماهنگ باشد.

شیرازه دوزی انواع فرش ها

اگر دقت کرده باشید تمامی مدل های فرش ها، اعم از دستباف، ماشینی و حتی فرش های فانتزی دارای شیرازه هستند. اما نحوه انجام آن برای فرش های ماشینی و دستباف متفاوت است.

لوازم شیرازه دوزی

لوازم مورد نیاز برای این کار عبارتند از:

برای شیرازه دوزی فرش، نخ چرم دوزی، سوزن و خامه لازم است. با توجه به اینکه شیرازه دوزی فرش ماشینی و دستباف هر کدام نیازمند لوازم متفاوت هستند، برای هر کدام باید لوازم مورد نیاز را جداگانه تهیه کرد.

در فرش های قدیمی شیرازه به صورت نوارهایی با عرض ۲ تا ۴ سانتی متر و طول آن همسان با طول فرش بوده است. در فرش های قدیمی برای شیرازه دوزی بیشتر از موی بز استفاده می شده چرا که دوام بیشتری نسبت به پشم حیوانات دیگر در مقابل نم و رطوبت و بیدزدگی دارد.

چگونگی فرآیند شیرازه زنی

لازم است بگوییم تمام فرش ها از ابتدا شیرازه پیچی شده اند. چه فرش های ماشینی که در هنگام تولید در کارخانه این کار انجام شده و چه فرش های دستباف که پس از اتمام بافت، برای عرضه و فروش آماده می شود.

اما ممکن است بنا به دلایلی شیرازه فرش دچار مشکل شود که باید آن را کامل تعویض کنیم. اما اگر شیرازه به صورت جزئی دچار مشکل شده باشد، مثلا قسمتی از آن پاره شده در این مورد نیاز به تعویض نیست و ترمیم شیرازه به آسانی توسط رفوگر انجام می پذیرد.

قالیشویی سبحان در تمامی خدمات رفوگری فرش، از جمله رفع سوختگی، سوزن کاری و همچنین شیرازه دوزی را به هموطنان عزیز ارائه می دهد،علاوه بر خدمات متنوع، متخصصان با مهارت بالا و با تجربه، در قالیشویی سبحان مشغول به فعالیت هستند که این خدمات را به بهترین شکل انجام می دهند.

تماس با ما