قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

رفع سوختگی

رفع سوختگی

فرش‌ها در خانه‌های ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار هستند و به همین دلیل بهتر است که همیشه جانب احتیاط را در مورد آن‌ها در نظر بگیریم. اما بعضی از سهل‌انگاری‌ها ممکن است، باعث به وجود آمدن سوختگی روی فرش شوند که باید هرچه سریع‌تر اقدام به رفع سوختگی فرش کنیم.

در واقع سوختگی فرش یکی از مشکلاتی است که احتمالا تاکنون برای همه ما پیش آمده است. رفع سوختگی انواع فرش کار تخصصی و حرفه ای است. بنابراین لازم است که این کار را به قالیشویی سبحان بسپارید.

در ادامه قصد داریم به برخی از رایج ترین انواع سوختگی فرش بپردازیم و در صورتی که این سوختگی ها سطحی باشند میتوان روش های خانگی نیز برای ترمیم آنها در نظر گرفت.

انواع سوختگی فرش

سوختگی فرش ممکن است به دلیل مواردی مانند سیگار، زغال قلیان، اتو و حتی وسایلی بزرگ‌تر مانند قابلمه اتفاق بیافتد. توجه داشته باشید که قبل از انجام هر کاری باید اطلاعات کافی به دست آورید و سپس اقدام به از بین بردن سوختگی فرش کنید. در غیر این صورت ممکن است که بیش از پیش به فرش خود آسیب بزنید.

رفع سوختگی انواع فرش و قالی

زمانی که به آموزش‌های مختلف در خصوص رفع سوختگی فرش نگاهی اجمالی می‌اندازیم، روش‌های زیادی را خواهیم دید که هر کدام به نحوی برای برطرف کردن این مشکل کارایی دارند. به طور کلی، مهم‌ترین عامل، میزان سوختگی بر جای مانده و سرعت عمل شما در راستای از بین بردن آن است. هرچه سوختگی برای مدت زمان بیشتری روی فرش بماند، پرزهای اطراف و زیرین بیشتر رنگ سوختگی را به خود گرفته و در نتیجه ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

استفاده از محلول‌هایی مانند سرکه سفید و جوش شیرین برای از بین بردن جای لک سوختگی بسیار اثربخش است. اما زمانی که حرف از سوختگی‌های واقعی و عمیق به میان می‌آید، باید روش‌هایی تخصصی را مورد استفاده قرار دهیم.

به یاد داشته باشید که در تمامی مراحل این کار از دستکش استفاده کرده و اطراف محل را نیز تا حد امکان با پارچه بپوشانید تا از پخش شدن ذرات سوخته جلوگیری کنید.

رفع سوختگی فرش با سیگار

برای رفع سوختگی فرش با سیگار اغلب از دو روش استفاده می‌شود که با توجه به مقدار و عمق سوختگی می‌توانید، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:

استفاده از موچین یا قیچی: اگر سوختگی فرش کمی زیاد است، این امکان را در اختیار دارید که سطح آن را با استفاده از یک قیچی کوچک یا حتی ریش‌تراش ببرید. به یاد داشته باشید که باید این کار را با دقت بسیار زیاد انجام دهید تا هیچ جای گودی روی فرش یا موکت برجای نماند.

استفاده از سمباده: اما اگر سوختگی چندان زیاد نیست؛ تنها قسمت مورد نظر را با استفاده از یک سمباده به خوبی بسابید. سپس خرده‌های جمع شده را با جارو جمع کنید و جای سمباده کشیده را با انگشت شست کمی ماساژ دهید تا پرزها یکدست شوند.

رفع سوختگی
رفع سوختگی

رفع سوختگی فرش با زغال

سوختگی‌هایی که توسط زغال به وجود می‌آیند، شباهت زیادی به سیگار دارند و در مقیاسی بزرگ‌تر اتفاق می‌افتند. برای رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال، ابتدا سطح سوخته را به خوبی سمباده بکشید تا قسمت سخت‌تر آن ساییده شود. سطح آن را جارو بکشید و سپس انتهای پرزهای سوخته را با استفاده از یک قیچی کوچک با دقت فراوان بچینید.

پس از آنکه مراحل بالا را جهت ترمیم سوختگی فرش با زغال انجام دادید، جای آن را با استفاده از شامپو فرش شستشو داده و به خوبی خشک کنید. شامپو فرش می‌تواند ذره‌های سیاه را از لابلای پرزهای فرش بیرون بکشد. در صورتی که هنوز هم جای سوختگی روی فرش معلوم است، از یک محلول رنگ‌بر ضعیف به همراه کمی آب استفاده کنید.

ترمیم سوختگی فرش با اتو

برای ترمیم سوختگی فرش با اتو، اگر میزان سوختگی محدود بود و فقط در اثر سوختگی روی فرش لکه زرد رنگ ایجاد شد. از یک پیاز کمک بگیرید به این صورت که یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید.

بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید تا لکه و سوختگی برطرف شود. اما در صورتی که سوختگی عمیق بود برای ترمیم سوختگی فرش با اتو بهتر است آن را برای رفو به قالیشویی بسپارید.

تماس با ما