قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

دلایل خراب شدن فرش چیست؟

قالی چه تاثیری بر زیبایی خانه دارد؟

قالی چه تاثیری بر زیبایی خانه دارد؟

دلایل خراب شدن فرش، قالی ها به عنوان یکی از مهم‌ترین پارامتر خانه ها شناخته می‌شوند که نقش به سزایی در دکوراسیون و تزئینات داخلی منزل دارند. همچنین دارای انواع گوناگون ماشینی و دستباف با الیاف‌های گوناگون می‌باشند. اگرچه قالی‌ها معمولاً از طول عمر متناسبی برخوردار بوده و ماندگاری زیادی دارند، اما چنانچه در نگهداری آنها دقت نشود ممکن است که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به آن ها وارد شود. در نهایت خسارت‌های زیادی به بار بیاید. خراب شدن قالی می‌تواند عوامل زیادی داشته باشد.

لازم است که تمامی این عوامل شناخته شوند چرا که قالی‌ها از ارزش و قیمت بالایی برخوردارند. معمولاً عوض کردن آن‌ها می‌تواند هزینه‌های گزافی در بر داشته باشد. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین عوامل خسارت دیدن قالی‌ها و همچنین راهکارها و روش‌های جلوگیری از آنها پرداخته خواهد شد و بهترین قالیشویی در رباط کریم، سبحان، این کار رو به نحو احسن انجام می دهد.

عوامل خراب شدن قالی چیست؟

عوامل خراب شدن فرش چیست؟

 • آب و رطوبت

آب و رطوبت

می‌توان گفت رطوبت، یکی از اصلی‌ترین عامل‌های دلایل خراب شدن فرش به شمار می‌رود و می‌تواند هر نوع قالی را در مدت کوتاهی و خسارت ‌های جبران‌ناپذیری بکند. چنان‌چه قالی‌ها برای مدتی طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند، از قسمت‌های متفاوتی همچون ریشه‌ها، بافت و الیاف دچار کپک و پوسیدگی می‌شوند. در هنگام استفاده از قالی‌ها حتماً باید به این عامل توجه زیادی بشود و از قرار دادن قالی در محل‌های مرطوب خودداری کرد.

همچنین نباید قالی‌های شسته شده را زمانی که هنوز به‌خوبی خشک نشده‌اند در خانه پهن کرد. چرا که ممکن است، دچار خسارت بشود و دچار پوسیدگی شود. پوسیدگی قالی ناشی از رطوبت، برخلاف بسیاری از خسارت ‌های مختلف ممکن است قابل ترمیم نباشد و یا به‌سختی ترمیم شود.

 • وجود حشرات

وجود حشرات

حشرات مختلفی همچون انواع سوسک‌ها، مارمولک و … را می‌توان یکی از دشمنان اصلی انواع قالی‌های دستباف و ماشینی دانست و می‌توانند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به آن‌ها وارد کنند. زمانی که حشرات گوناگونی بر روی بافت قالی‌ها که معمولاً از پشم، ابریشم، چرم  هستند، تخم‌گذاری می‌کنند. سپس لاروهای گرسنه از تخم خارج می‌شوند.

تنها موادی که برای خوردن در دسترس دارند همین بافت قالی است. همین موجب می‌شود که این حشرات خسارت ‌های زیادی به قالی ‌ها وارد کنند.

خصوصاً اگر مواد شیرینی همچون شربت‌ها بر روی بافت قالی ریخته شده باشند. تعمیر قالی و قالیچه‌هایی که توسط حشرات خسارت دیده باشند، اغلب توسط کارشناسان متخصص انجام می‌شود اما اگر این خسارت‌ها توسعه پیدا کند و شدت بگیرد ممکن است خسارت ‌های جبران‌ناپذیری ایجاد کنند. مشاهده هرگونه حشره فعال، تکه‌های خورده شده قالی، تار، لاروهای زنده، ذرات خشک و سنگی می‌تواند نشانه وجود حشرات باشد که در نهایت باعث خراب شدن فرش می‌شود و لازم است که قطها به صورت کامل مورد بررسی و تمیز بشوند، تا خسارتی به قالی وارد نشود.

 • دلایل خراب شدن فرش توسط نور خورشید

دلایل خراب شدن فرش توسط نور خورشید

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که می‌توان خسارت ‌های بسیار جدی به قالی ها وارد کند، نور خورشید است. اگرچه وجود نور برای خانه می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. اما اگر قالی‌ها به مدت طولانی در معرض نور قرار بگیرند، دچار تغییر رنگ می‌شوند. به‌گونه‌ای که ظواهر و زیبایی قالی کاملاً تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با نصب روکش کاهش امواج فرابنفش یا جایگزین کردن شیشه با پنل‌های مقاوم در برابر فرابنفش و یا استفاده از روفرشی و همچنین پهن کردن قالی در محیط هایی با نور کمتر می‌تواند در حل این مشکل مؤثر باشد.

 • رنگ و مواد شیمیایی از عامل های دلایل خراب شدن فرش

رنگ و مواد شیمیایی از دلایل خراب شدن فرش

خسارت‌هایی که در اثر رنگ‌ها و مواد شیمیایی ‌بر روی قالی‌ها ایجاد می‌شوند، به‌مراتب می‌توانند از خسارت ‌هایی همچون بیدخوردگی قالی نیز بدتر باشد. و ترمیم و برطرف کردن آن‌ها توسط افراد عادی به هیچ عنوان ممکن نخواهدبود. مواد شیمیایی ممکن است که با رنگ و بافت قالی‌ها واکنش داده و باعث خرابی قالی شوند.

همچنین شستشوی قالی‌ها با استفاده از مواد شوینده که درجه اسیدی با بازی بالایی دارند، می‌توان خسارت ‌های جدی به قالی‌ها وارد کند و باعث کاهش طول عمر آنها شود، به همین دلیل بهترین روش برای شستشوی انواع قالی‌ها استفاده از خدمات شرکت‌های قالی‌شویی است چرا که این شرکت‌ها از نیروهای متخصص و تجهیزات مدرن و مواد شوینده مناسب برای شستشو هر قالی استفاده می‌کنند.

 • ریخته شدن مواد مختلف و ایجاد لکه

ریخته شدن مواد مختلف و ایجاد لکه

ازآنجایی‌که قالی‌ها در تمامی ساعات شبانه‌روز استفاده می‌شود ورفت و آمد و نشست و برخاست بر روی آن ها بسیار زیاد است پتانسیل بسیار بالایی برای کثیف شدن و جذب آلودگی نیز دارند. ریخته شدن موادی همچون انواع نوشیدنی‌ها، ادرار کودکان، جوهر، خون، روغن و چربی‌ها، رنگ، چسب‌های مایع، خوراکی‌ها می‌توانند لکه‌های مختلفی بر روی سطح قالی‌ها ایجاد کنند و اگر سریعاً تمیز نشده و خشک شوند در نهایت باعث خراب شدن قالی می‌شوند.

هرچند که از بین بردن انواع لکه‌ها، می‌تواند راهکارهای خانگی گوناگونی داشته باشند، اما مقداری از لکه‌ها بعد از خشک شدن به‌راحتی تمیز نمی‌شوند و ممکن است به بافت و رنگ و لعاب قالی خسارت وارد کنند.

 • وارد شدن فشار به قالی از دلایل خراب شدن فرش

وارد شدن فشار به قالی از دلایل خراب شدن فرش

وارد شدن فشار به قالی‌ها نیز از جمله عواملی هستند که می‌توانند خسارت ‌های جدی و گاهی جبران‌ناپذیری به آنها وارد کنند. قرار دادن اجسام تیز و برنده بر روی قالی، قرار دادن اجسام سنگین برای مدت طولانی، ضربه زدن به قالی‌ها به منظور تکاندن و … تا کردن قالی‌ها به مدت طولانی و تحت فشار، حمل‌ونقل غیراصولی و نامناسب، پهن کردن قالی‌ها در سطوح ناهموار و … از جمله مواردی است که باعث وارد شدن فشار و خراب شدن قالی می‌شوند. بنابراین تمامی این موارد در زمان استفاده از قالی‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد. چرا که بسیاری از خسارت‌ها قابلیت رفع کردن نخواهد داشت و می‌تواند هزینه‌های زیادی به بار بیاورد.

 • حرارت سیستم‌های گرمایشی

حرارت سیستم های گرمایشی

در بسیاری از خانه ها از بخاری‌های گازی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که این سیستم‌ها می‌توانند گرمای بالایی تولید کنند. چنانچه بر روی قالی‌ها و یا در نزدیکی آنها قرار داده شوند ممکن است باعث خراب شدن قالی شوند.

در استفاده از بخاری‌ها لازم است که حتماً فاصله مناسب با قالی‌ها رعایت شود، چرا که در خسارت های ناشی از حرارت معمولاً ترمیم نمی‌شوند. همچنین قرار دادن اجسام داغ مانند قابلمه، کتری، اتو لباس می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری در قالی‌ها ایجاد کنند و بهتر است که در هنگام استفاده از این لوازم دقت و توجه زیادی داشت.

به صورت کلی برطرف کردن بسیاری از خسارت‌ها در قالی‌ها نیازمند داشتن تخصص و مهارت است و افراد عادی به‌راحتی قادر به انجام آن نخواهند بود. استفاده از خدمات بهترین قالیشویی به دلیل داشتن نیروها متخصص و تجهیزات مدرن می‌تواند در برطرف کردن انواع آسیب‌ها مؤثر باشد.

 • لکه ها از دلایل خراب شدن فرش

لکه ها از دلایل خراب شدن فرش

قالی ها، وسایلی هستند که در تمام ساعات شبانه روز در معرض رفت و آمد قرار دارند. روزانه هزاران بار بر روی قالی های خانه مان قدم می‌زنیم و می‌نشینیم، به تماشای تلویزیون مشغول می‌شویم، خوردنی های گوناگون را هنگام نشستن بر روی آن می‌خوریم، از نوشیدنی های گوناگون استفاده می‌کنیم، ممکن حتی دستمان را ببریم و قطرات خون بر روی قالی بریزد. تمامی این موارد می‌توانند باعث ایجاد لکه های مختلف بر روی قالی شوند.

این لکه های اگر به سرعت تمیز نشوند و ماندگاری بالایی پیدا کنند، به مرور زمان باعث نابود  شدن قالی شما می‌شوند.به همین دلیل مهم است از ایجاد لکه بر روی قالی هایتان تا جای ممکن جلوگیری کنید. در صورت بروز هرگونه آلودگی و لکه شدن قالی نیز بهتر است هرچه سریع تر برای پاک کردن آن اقدام کنید.

 1. یکی از دلایل خراب شدن فرش، قرار گرفتن قالی در فضای باز هنگام بارش باران می‌باشد. به دلیل این که باران سطح قالی را به طور کامل خیس می‌کند و برنداشتن قالی از زیر باران سبب پوسیدگی یا کپک زدگی قالی می‌شود و خیس باقی ماندن قالی به مدت طولانی مقاومت و ضخامت اولیه قالی را از بین می‌برد به همین دلیل اگر در حیاط، بالکن، فضای باز و… از قالی استفاده می‌کنید زمانی که هوا ابری و بارانی شد، قالی را بردارید.
 2. یکی دیگر از عوامل خراب شدن قالی، شسته نشدن قالی به مدت طولانی می‌باشد به همین دلیل سعی کنید هر چند سال یک بار قالی خود را مورد شستشو قرار دهید تا قالی هایتان، کیفیت و مقاومت خود را داشته باشد. اگر قالی‌تان را به مدت طولانی مورد شستشو قرار ندهید، سبب می‌شود آلودگی ها، مواد غذایی به عمق قالی نفوذ کنند و سبب ایجاد پوسیدگی، ساییدگی، کپک زدگی و… می‌شوید به همین دلیل از نشستن قالی به مدت طولانی خودداری کنید.
 3.  گاهی اوقات افراد تصمیم می‌گیرند، قالی خود را در خانه مورد شستشو قرار دهند و برای شستشو از شوینده های بازی قوی و نامناسب استفاده می‌کنند. به همین دلیل یکی از عوامل آسیب شدن قالی استفاده از شوینده های نامناسب می‌باشد به همین دلیل اگر می‌خواهید قالی‌تان را در منزل به بهترین شکل ممکن مورد شستشو قرار دهید بهتر است که به صورت تخصصی عمل کنید و از هر موادی برای شستشو استفاده نکنید.
 4. یکی دیگر از عوامل موثری که سبب خرابی قالی می‌شود، قرار دادن اجسام سنگین‌ بر روی قالی می‌باشد. به دلیل این که اجسام سنگین‌ سبب ایجاد فرو رفتگی در سطح قالی می‌شود و قسمت های فرو رفته مقاومت و استحکام طبیعی خود را از دست می‌دهند به همین دلیل برای این که از خرابی قالی های خود جلوگیری کنید سعی کنید از قرار دادن اجسام سنگین‌ خودداری کنید.
 5.  یکی دیگر از دلایل خراب شدن فرش، قرار گرفتن قالی‌ها به مدت طولانی در برابر نور خورشید می‌باشد به همین دلیل سعی کنید، از قرار دادن و پهن کردن قالی خود در برابر نور خورشید خودداری کنید تا قالی تان خسارتی نبیند و عمر طبیعی خود را حفظ کند. نور خورشید به دلیل داشتن اشعه براقیت و مقاومت اولیه قالی را از بین می‌برد و قالی در گذر زمان خراب می‌شود.
 6. جارو نکشیدن قالی یکی از دلایل خراب شدن فرش می‌باشد. به همین دلیل برای این که از خراب شدن قالی خود جلوگیری کنید، هر هفته قالی تان را به طور کامل جارو بکشید. جارو نزدن قالی سبب تجمع آلودگی ها، گرد و خاک ها و رشد باکتری و میکروب ها می‌شود به همین دلیل قالی به راحتی پوسیده و خراب می‌شود.

در صورت خراب شدن قالی چه کار می توان کرد؟

در صورت خراب شدن قالی چه کار می توان کرد؟

گاهی اوقات ممکن است با خراب شدن قالی خود رو به رو شوید. زمانی که قالی خراب می‌شود نما و کیفیت خود را از دست می‌دهد و مانند روز اول دیده نمی‌شود. به همین دلیل برای این که قالی خود را مانند روز اولش کنیم باید دلایل خراب شدن فرش را بشناسیم تا قالی را مانند روز اولش کنیم.

کار هایی که می‌توان در صورت خرابی قالی انجام دهیم شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. زمانی که با قالی آسیب دیده ی خود رو به رو می‌شوید ابتدا باید قالی تان را لول کنید و از استفاده کردن از آن خودداری کنید به دلیل این که استفاده مجدد از قالی خراب، سبب افزایش خرابی قالی می‌شود و ترمیم آن ممکن نمی‌شود به همین دلیل قالی تان را به صورت اصولی لول کنید و آن را کنار بگذارید و اقدام به درست کردن آن کنید.
 2. یکی از کار هایی که می‌توانید زمان خراب شدن قالی تان انجام دهید، مراجعه به مراکز ترمیم و رفوی قالی های خسارت دیده می‌باشد. در این مرکز ها، افراد حرفه ای و متخصص وجود دارند و قالی تان را به بهترین شکل ممکن بررسی می‌کنند تا بهترین روش برای رفع خرابی آن انتخاب شود. در این مراکز برای رفع خرابی قالی ها، روش های گوناگونی را انتخاب می‌کنند و نوع روش نسبت به جنس و نوع قالی و مقدار خرابی آن متفاوت است به همین علت برای خرابی قالی ها به صورت پیشرفته و حرفه ای عمل می‌کنند.
 3. هنگامی که با خرابی قالی خود رو به رو شدید می‌توانید برای رفع خرابی آن به قالیشویی ها مراجعه کنید. در قالیشویی ها رفع خرابی انواع قالی های ماشینی، دستباف، ابریشمی، عتیقه، کنفی، شمعی  به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود و قالی پس از ترمیم کاملا نو و مانند روز اول خود دیده می‌شود. رفع خرابی قالی ها با ترمیم، مرمت، رفو و… انجام می‌شود و تمامی مراحل آن ها به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود به دلیل این که باید خرابی و مقدار خسارت دیدگی قالی ها پس از ترمیم به هیچ عنوان مشخص نباشد و قالی مانند روز اول خود دیده شود به همین دلیل متخصصینی که اقدام به رفع خرابی قالی ها می‌کنند در این زمینه تخصص و اطلاعات بسیار بالایی دارند و به صورت کاملا حرفه ای عمل می‌کنند.

به همین دلیل بهتر است برای ترمیم و مرمت قالی های خراب بهترین مجموعه و بهترین راه حل را انتخاب کنید. اگر برای رفع خرابی های قالی خود به مجموعه های غیر مجاز و نا معتبر مراجعه کنید علاوه بر این که خرابی قالی از بین نمی‌رود بلکه سبب افزایش خسارت قالی می‌شود و قالی تان به طور کامل نابود می‌شود به همین علت توصیه می‌شود، بهترین راه را انتخاب بکنید.

قالیشویی سبحان

مجموعه قالیشویی سبحان همواره در تلاش است، با بهترین دستگاه و مجرب ترین نیروی کار فعالت داشته باشد تا قالی شما بدون ذره ای خراب شدن صحیح و سالم به شما باز‌گرداننده شود.برای اطلاعات بیشتر با مجموعه قالیشویی سبحان تماس بگیرید.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما