قالیشویی سبحان فعال در رباط کریم ، پرند، اسلامشهر

قالیشویی مجاز

قالیشویی مجاز چه ویژگی‌هایی دارد؟ چگونه قالیشویی مجاز از غیرمجاز را تشخیص دهیم؟ هر ساله در ماه‌ها و روزهای پایانی سال، شاهد تبلیغات گسترده قالیشویی‌های مختلف در سطح شهر هستیم. با ما همراه باشید تا با نحوه ی تشخیص قالیشویی مجاز آشنا شوید.

نکات مهم و ضروری برای پیدا کردن قالیشویی مجاز

بدیهی است باتوجه‌ به تقاضای بالای شهروندان در این مقطع زمانی، بازار کسب‌وکار قالیشویان در این ایام رونق بیشتری دارد. همین مسئله باعث شده سودجویان نیز بیکار ننشینند و اقدام به فعالیت‌های غیرمجاز در زمینه قالیشویی نمایند.

بهترین راهکار در چنین مواقعی، آگاهی‌بخشی به شهروندان و آشنایی با نحوه استعلام قالیشویی است.
از این‌ رو ما در قالیشویی سبحان، نکات مهمی جهت نحوه تشخیص قالیشویی‌های مجاز و غیرمجاز برای شما آورده‌ایم.

نحوه تشخیص قالیشویی مجاز

حتماً بارها برایتان پیش‌آمده نام و شماره‌ تلفن قالیشویی را در تبلیغات شهری مانند تراکت، برچسب‌های کوچک روی درب منازل و حتی پیامک مشاهده کنید. توجه داشته باشید قبل از برقراری تماس، لازم است که اقدامات مهمی برای تشخیص مجاز بودن فعالیت قالیشویی انجام دهید.

استعلام نام قالیشویی

اولین کاری است که باید انجام دهید استعلام نام قالیشویی از طریق تماس تلفنی یا مشاهده در لیست وب‌سایت اتحادیه قالیشویان شهرتان است. با این کار به‌ ظاهر ساده، از پرداخت هزینه‌های گزاف به کلاهبرداران رهایی پیدا می‌کنید. از طرفی فرصت فعالیت و هر گونه اقدام نامتعارف سودجویان این حوزه را از آنان سلب می‌کنید.

قالیشویی مجاز

مشخصات و ویژگی‌های یک قالیشویی مجاز

قالیشویی مجاز دارای ویژگی‌هایی است که صنف اتحادیه قالیشویی صرفاً به دلیل همان خصوصیات به آنها مجوز فعالیت داده‌اند. از جمله:

1- داشتن فضای اختصاصی

قالیشویی مجاز باید از فضای کارخانه‌ای اختصاصی برخوردار باشد. به این معنی که کار شست‌وشوی فرش را به‌صورت واسطه‌ای و دلالی انجام ندهد. بلکه بعد از دریافت فرش، آن را به‌صورت شخصی شست‌وشو دهد. از سویی دیگر قالیشویی با دفتر و کارخانه معین و مشخص، مورد تأیید و اعتماد بیشتر است.

2- استفاده از روش های متفاوت شستشو

هزینه بالای تهیه و خرید فرش، ایجاب می‌کند که نگهداری و شست‌وشوی آن به روش اصولی و بادقت بالا انجام گیرد. یکی از شیوه‌های مراقبت از این وسیله گران‌قیمت، آشنایی قالیشویی با روش‌های متفاوت شستن فرش دستباف و ماشینی است. بدیهی است شستن فرش به روش تخصصی، عمر و دوام آن را افزایش می‌دهد.

3- داشتن مجوز قانونی

قالیشویی مجاز باید از اتحادیه قالیشویان، مجوز قانونی فعالیت اخذ و دریافت کند. با دریافت مجوز فعالیت رسمی، یک شماره جواز کسب کاملاً اختصاصی و یونیک به قالیشویی موردنظر تعلق می‌گیرد. هنگام تماس با اتحادیه و اعلام شماره جواز قالیشویی، از صحت‌وسقم آن مطلع می‌شوید.

4- شستشوی صنعتی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم و ضروری یک قالیشویی مجاز، شست‌وشوی فرش‌ها به شیوه صنعتی است. مسلماً روش‌های سنتی و شستن فرش با دست، آسیب زیادی به فرش وارد می‌کند. اما استفاده از روش صنعتی و استفاده از دستگاه‌های مخصوص و اتوماتیک در شست‌وشوی فرش، فرش را از هرگونه آسیب جدی مصون نگه می‌دارد. تمام مراحل شستن فرش، اعم گردگیری، آبکشی و شست‌وشو و نیز خشک‌کردن آن، باید با ابزارها و ماشین‌آلات مخصوص انجام گیرد.

5- استفاده از نظرات کارشناسی شده برای شستشوی فرش

در یک قالیشویی مجاز، اصول علمی و کارشناسی در شست‌وشوی فرش دستباف، رعایت می‌شود. فرش‌های دستباف، قبل از شستن باید توسط کارشناس از نظر نوع، جنس، دوخت و نیز پس‌دادن رنگ مورد ارزیابی و تست قرار بگیرند. سپس مواد شوینده مناسب برای شستن آنها مورداستفاده قرار بگیرد.

6- ارائه ی رسید به مشتری

هنگام سپردن فرش به قالیشویی، یک رسید سربرگ به مشتری ارائه می‌شود. روی این رسید تمامی اطلاعات مرکز قالیشویی از قبیل نام، آدرس، تلفن و شماره جواز درج شده است. برای اطمینان به شماره پشتیبانی درج شده روی سربرگ، تماس بگیرید.

7- دریافت قیمت مناسب

قیمت و هزینه قالیشویی مجاز ، طبق تعرفه اتحادیه و صنف قالیشویان اعلام و دریافت می‌شود.

8- مهارت کارکنان

کارکنان ، پرسنل و کارگران یک قالیشویی مجاز ، مهارت و تخصص‌های لازم برای نگهداری و شست‌ و شوی فرش را به‌خوبی فراگرفته‌اند؛ بنابراین نگرانی بابت آسیب به فرش نخواهید داشت.

9- ارائه ی ضمانت نامه آسیب رسانی

اغلب قالیشویی‌های مجاز و نه همه آنها، در رسید ارائه شده به مشتری، بند بیمه جهت ضمانت خرابی و آسیب به فرش را قید نموده‌اند. تا حد امکان فرش‌های خود را به قالیشویی‌های متعهد به این بند ارائه دهید.

10- حمل رایگان

یکی دیگر از خدمات قالیشویی مجاز که اکثر مراکز به آن تعهد دارند، حمل‌ونقل رایگان فرش مشتری است. کارکنان قالیشویی در محل دریافت فرش حاضر شده و فرش را تحویل می‌گیرند. سپس بعد از شستن، آن را به‌صورت لول و کاور شده تحویل مشتری می‌دهند و دیگر هزینه‌ای بابت حمل‌ونقل از مشتری دریافت نمی‌شود.

11- داشتن اطلاعات دقیق و موثق

انتقال فرش به قالیشویی، توسط وسیله حمل‌ونقل ارسال شده توسط مرکز قالیشویی مجاز، به محل سکونت مشتری به‌صورت رایگان انجام می‌گیرد. همچنین روی بدنه ماشین قالیشویی، باید تمامی اطلاعات همچون نام، آدرس و شماره تماس مرکز قالیشویی درج شده باشد. قبل از سپردن فرش به پرسنل قالیشویی، کارت پرسنلی کارکنان قالیشویی را بررسی نمایید.

12- تحویل به موقع

یک قالیشویی مجاز و حرفه‌ای، فرش‌ها را در کمترین زمان ممکن به مشتری تحویل می‌دهد. به طور معمول شستن فرش در روزهای عادی سال، 2 روز به طول می‌انجامد. اما در روزهای شلوغی مثل ماه‌های آخر سال بیشتر طول می‌کشد و کاملاً طبیعی است.

5 نکته مهم برای پیداکردن قالیشویی مجاز

  1. به قالیشویی‌هایی که در تبلیغ مرکز خود، هزینه و قیمت کمتری از سایر مراکز قالیشویی دریافت می‌کنند، اعتماد نکنید. زیرا نرخ مصوب اتحادیه، طبق بررسی تمامی جوانب خدماتی به قالیشویان اعلام می‌شود. اما برخی سودجویان با درج قیمت‌های ارزان‌تر سعی در فریب همشهریان دارند. مطمئن باشید خدماتی که به شما در قالیشویی ارائه می‌شوند، قیمت گزافی نیست و ارزش مراقبت و شست‌وشوی اصولی فرش گران‌بهای شما را خواهد داشت.
  2. هرگاه کارگران قالیشویی با وسیله حمل‌ و نقل، درب منزل شما برای بردن فرش، حاضر شدند، از آنها کارت شناسایی معتبر درخواست کنید. در صورت ارائه کارت توسط این افراد با مرکز قالیشویی مربوطه نیز تماس بگیرید تا اعتبار کارت آنها، برای شما محرز شود.
  3. به تبلیغ شرکت‌ها و مراکز قالیشویی در فضای مجازی و تلگرام اعتماد نکنید. مگر اینکه شماره ثبت قالیشویی، آدرس، شماره‌تلفن و نام آن در اتحادیه وجود داشته باشد و تمام این ها برای شما از طریق تماس یا مراجعه به سایت اتحادیه مشخص شود.
  4. بعد از تحویل‌گرفتن فرش از مرکز قالیشویی، فرش را جلوی کارشناس و کارگر تحویل دهنده باز کنید تا اگر دچار هرگونه آسیبی دیده، آن را به مسئولین همان مرکز گوشزد کنید. چنانچه مسئولین، آسیب‌دیدگی فرش را نپذیرفتند، این موضوع را به اتحادیه گزارش دهید. اتحادیه صنف قالیشویی همیشه حامی مشتریان و همشهریان محترم بوده و موضوع خسارت به فرش را با جدیت تمام دنبال می‌کنند.
  5. قالیشویی مجاز در پایان کار و تحویل فرش به مشتری، فاکتور و رسید ارائه می‌دهد. حتماً از مسئول تحویل دهنده فرش، رسید بگیرید تا شکایت شما قابل‌پیگیری بر اساس مستندات باشد.

جمع‌بندی

هرساله با نزدیک‌ شدن به ماه‌های آخر سال و به‌ خصوص اسفندماه، سنت دیرینه خانه‌تکانی ایرانی‌ها نیز آغاز می‌شود. با زندگی آپارتمان‌نشینی، دیگر کمتر کسی به فکر شستن قالی و فرش در منزل است. از طرفی بر همگان واضح است شستن فرش به‌صورت دستی، آسیب زیادی به فرش وارد می‌کند. در چنین مواقعی بهترین راهکار، ارائه فرش به قالیشویی مجاز نزدیک محل زندگی شماست.

قالیشویی سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما